تولید نایلون

امروزه همه ی افراد بارها و بارها در روز از نایلون، نایلکس، پلاستیک های دسته دار، سفره های یکبار مصرف، دستکش های یکبار مصرف، کیسه های فریزری و … استفاده می کنند. به همین علت داشتن اطلاعاتی در مورد این ماده پلاستیکی پر مصرف مفید واقع خواهد شد.

آیا می دانید مواد اولیه در تولید نایلون و نایلکس چیست ؟

نایلکس در کشورمان ایران در واقع همان فیلم پلی اتیلن سنگین است که غالبا به صورت پلاستیک های رکابی فروشگاهی استفاده می شود. در دیگر مناطق نایلکس و تولید نایلون معنای متفاوتی را دارد. پلیمر نایلون در سال 1935 متخصص شیمی آلی آمریکایی تبار ساخته شد و امروزه در ساخت محصولات بی شماری چون: چترهای نجات، چادر، لاستیک های ماشین، طناب و … از آن استفاده می شود. پس اهمیت این ماده ی شیمیایی بسیار زیاد است چون مصرف بسیار بالایی نیز دارد و در تمام صنایع از آن استفاده می شود.  حدود 80 درصد  مواد تشکیل دهنده ی نایلون و نایلکس از مواد پلی اتیلن سنگین است اما بقیه ی آن از نوع پلی اتیلن سبک تولید می شود که به لطافت بیشتر و براقیت پلاستیک ها می افزاید. قیمت و ارزش پلاستیک ها نیز به قیمت مواد اولیه ی پلاستیک ها بستگی مستقیمی دارد. چون ممکن است از مواد پلاستیکی ضایعاتی استفاده کرد در این صورت به آن نایلون درجه دو گفته می شود و از لحاظ قیمت ارزان ترند. در صورتی که مواد اولیه در ساخت نایلون و نایلکس از مواد کاملا نو باشد قیمت بیشتری خواهند داشت.

باید بگوییم که در گذشته غالب کیسه های پلاستیکی های مغازه ها و فروشگاه ها و نیز کیسه های زباله از جنس ماده ی شیمیایی سبک یا همان پلی اتیلن سبک بودند اما امروزه جای خود را به نایلکس که از مواد پلی اتیلینی سنگین است داده اند. به مواد پلی اتیلنی سبک غالبا نایلون گفته می شود که از این نوع نایلون ها می توان به نایلون گلخانه ای، نایلون مورد استفاده برای حبوبات، نایلون شیرینگ، نایلون چاپی دسته دار، نایلون های حبابدار و … می توان اشاره کرد.

تفاوت نایلون و نایلکس در چیست؟

این تفاوت در شکل ظاهری نایلون و نایلکس است چون نایلون شفاف و نرم و براق و انعطاف پذیری مناسبی دارد اما نایلکس تقریبا خشک تر و مات است. نایلکس را می توان نازک تر با تعداد بیشتر تولید کرد این در حالیست که نایلون را به راحتی نمی توان با ضخامت کم و نازک با تعداد زیاد تولید نمود.

فرمول تولید نایلکس چیست؟

20 واحد پلی اتیلن سنگین فیلم

3 واحد پلی اتیلن سبک فیلم

2 واحد پلی اتیلن سبک خطی

این ترکیبات برای تولید نایلکس شفافی مناسب است که ضربه پذیری مناسب داشته و نرم است و دوخت پذیری خوبی نیز دارد.

فرایند تولید نایلون و نایلکس چگونه صورت می گیرد؟

مواد اولیه پتروشیمی که نوعی گرانول پلی اتیلن نو پتروشیمی  است را درون قیف اکسترودر ریخته و این قیف مواد پتروشیمی را به سمت سیلندر می برد. در نتیجه مواد ذوب می شوند و به سمت جلو هدایت می شوند سپس این مواد به سیلندری که دارای قالب حلقوی شکلی است وارد می شود. این مواد به صورت مایع از دستگاه بیرون می آید و در همین حین دستگاه های پنکه مانندی باد خنک را به سمت مواد هدایت می کنند وزش این باد خنک موجب شکل گرفتن لوله های پلی اتیلنی شده و به یک لایه نازک نایلونی یا نایلکسی تبدیل می شوند و به سمت بالا می روند در زمانی که تولید نایلون صورت می گیرد چون نایلون ها خنک شده اند دیگر به یکدیگر نمی چسبند.

بعد از طی مراحل تولید نایلون، حال نایلون ها  آماده مصرف می شوند. نکته ی قابل ذکر دیگر این است که سرعت رول شدن نایلون ها تاثیر بسزایی در خصوصیات کلی نایلون مثل ضخامت، عرض و براقیت آن و … دارد.

توضیحات بالا در واقع مراحل تولید نایلون برای مصارف مختلف در صنایع غذایی و … است. امروزه دنیای  پلاستیک و محصولات پلاستیک بسیار متنوع است و با توجه به وجود دستگاه های متفاوت تنوع پلاستیک ها نیز بسیار زیاد خواهد بود.

مراحل چاپ نایلون و چاپ نایلکس

نایلون و نایلکس ها دارای سه نوع چاپ هستند که شامل:

  • چاپ هلیو
  • چاپ فلکسو
  • چاپ سیلک ( دستی )

طبق نیاز و درخواست مشتری و تصویری که قرار است چاپ شود نوع چاپ انتخاب می شود.

چاپ هلیو: این نوع چاپ با نصب گراور مسی به دستگاه امکان پذیر است. با این نوع چاپ امکان انتقال جزییات تصاویر روی کاغذ، مقوا و پلاستیک هایی مثل سلفون،  نایلون، متالایز و … امکان پذیر است.

در چاپ فلکسو از یک صفحه ی انعطاف پذیری به نام کلیشه استفاده می شود که جنس آن از نوعی ژلاتین است. این صفحه موجب ایجاد چاپ روی نایلون می شود.

میزان درآمد و سود کارخانجات تولید نایلون و نایلکس چگونه است؟

در کشورمان میزان مشتریانی که تقاضای محصولات نایلونی و نایلکسی دارند بیش از عرضه آن می باشد. با این حال میزان تولیدات بالاست و رقابت نیز بالا است. پس در نتیجه باید کیفیت محصولات پلاستیکی و نایلونی بالا باشد تا مشتریان زیادی را نسبت به خود جلب کند. قطعا با داشتن مشتریان زیاد سود تولید نایلون نیز بیشتر خواهد بود.

نکته ی قابل ذکر این است که در تولید محصولات نایلونی همانند تولید محصولات دیگر ممکن است سود زیادی کرد. اما بعضی اوقات عکس این موضوع نیز اتفاق می افتد مثلا با تولید یک محصول نه چندان کارآمد و اشتباه ممکن است ضرر های جبران ناپذیری کرد. اشتباه در هر نوع تولیدی ممکن است رخ دهد و تنها مربوط به محصولات نایلونی نیست.

در صنایع مختلف از نایلون و نایلکس استفاده های زیادی می شود و تنها به لوازمی که در خانه استفاده می کنیم محدود نیست. مثلا برای  تولید نایلون پلاستیک و های تبلیغاتی، ایجاد پوشش برای محصولات  کشاورزی و گلخانه ای، بسته بندی مواد غذایی، بسته بندی مواد دارویی و بهداشتی از نایلون و نایلکس استفاده می گردد. امروزه کارخانه های بسیاری  فراورده های متنوع پلاستیکی تولید می کنند که هر کدام برای صنعت خاصی کاربرد دارد.

بازدیدها: 48

Buy now
Call Now Button