نقش تولید نایلون در صنایع مختلف

تولید نایلون در صنایع امروزی اهمیت زیادی دارد این پلیمر نسبتا سبک با کشسانی بالای خود می تواند برای حمل لوازم و وسایل سنگین گزینه ی خوبی باشد. به دلیل داشتن همین ویژگی های بسیار خاص و ویژه ی خود در مصارف گوناگون و علی الخصوص بسته بندی از آن ها به وفور استفاده می شود.

در جهان کنونی همه ی مردم به دفعات زیادی از نایلون، نایلکس و محصولات پلاستیکی دیگر استفاده کرده اند. نکته ی دیگر این است، باید بدانیم این پلیمر پرمصرف از عناصر تجزیه ناپذیر است و دوستدار محیط زیست نیست. اما به راحتی بازیافت می شود، بازیافت این مواد موجب شده که یک محصول به صرفه ی اقتصادی نیز باشد. و به عنوان نایلون و نایلکس دسته دوم می تواند به مصرف برسد، در این صورت از قیمت کمتری نیز برخوردار خواهند بود. برای تولید نایلون و نایلکس فرآیندهای مختلفی طی می شود که در زیر نحوه ی تولید نایلکس توضیح داده شده است:

تولید نایلون و نایلکس

در کارخانه تولید نایلون، ابتدا گرانول پلی اتیلن نو پتروشیمی و نایلون و مستربچ طی محاسبه و مقدار خاص تعیین شده با هم ترکیب می شوند و وارد قیف اکسترودر می شوند. در این ماشین قیف دار مواد با حرارتی که می بینند ذوب می شوند و به سمت جلو حرکت می کنند. این مواد ذوب شده به قسمت ماشین حلقوی حرکت می کنند. وقتی مواد مذاب از این قسمت خارج میشوند از قسمت خرطومی دستگاه باد خنکی به سمت این مواد می وزد و لوله های پلی اتیلنی را تشکیل می دهد. شدت وزش باد تعیین می کند که عرض نایلکس چقدر باشد یعنی با تغییر مقدار وزش باد عرض نایلکس نیز تغییر می کند. مواد درون سیلندر دمای 200 تا 300 درجه ی سانتیگراد را تحمل می کنند.

مرحله ی بعدی رول کردن نایلون و یا نایلکس است که مواد نایلونی به سمت بالا هدایت می شوند و آنگاه به سمت غلتک پایینی هدایت می شوند. در پایین دستگاه چشم الکترونیکی وجود دارد که دستور کشش نایلکس را به غلطک می دهد.

پس از این مرحله نایلکس به سمت کوره ی دوخت وارد می شود. در این محل اگر نایلکس برای مواد غذایی باشد مثل شیر و ... از یک طرف دوخته می شود و یا اگر قرار است دسته داشته باشد از محل دسته ها دوخت انجام می گیرد. پس کار ماشین دوخت اتوماتیک دوخت مناسب نایلکس ها متناسب با نوع محصول است.

چاپ نایلون

مجموعه های صنعتی و صنعت چاپ برای چاپ نایلون تکنیکهای بسیار مناسبی را پیدا کرده اند که بسیار کارامد هستند. استفاده از این تکنیک های چاپی برای بسته بندی محصولات بسیار مفید است. گاهی برای معرفی محصول حتما نیاز است که اطلاعات مفیدی از نوع محصول و یا تاریخ مصرف محصول روی بسته بندی آن درج شده باشد پس اینجاست که چاپ به درد می خورد. فرآیند تولید نایلون باید طبق نوع بسته بندی لازم طی شود و آنگاه فرآیند چاپ انجام شود

تولید نایلون و چاپ نایلون تبلیغاتی

نایلون های تبلیغاتی مدل های گوناگونی دارند مثل:

نایلون های دسته موزی: که بیشتر در فروشگاه ها، بوتیکها، کفش فروشی ها، مغازه های پوشاک، داروخانه ها و ... جهت تبلیغات و حمل راحت لوازم استفاده می شوند. حداکثر تحمل وزن نایلون های دسته موزی غالبا 5 کیلو گرم است.

نایلون های دسته رکابی: این نوع نایلون ها مخصوص فروشگاههای زنجیره ای مواد غذایی و ... هستند . چون باید مستحکم تر تولید شوند که با قرار گرفتن لوازم سنگین پاره و خراب نشوند.

در رابطه با قیمت محصولات نایلونی باید گفت که با توجه به سفارشی که مشتری درخواست می کند و موادی که در تولید نایلون به کار گرفته می شود متفاوت است. هرچند وزن سفارشات و نوع چاپی که مشتری می خواهد نیز متفاوت خواهد بود. که همه ی این عوامل بر قیمت نایلون سفارش شده تاثیر گذار است.

فرق تولید نایلکس و تولید نایلون در چیست؟

نایلکس و نایلون هر دو از محصولات پلاستیک بسیار رایج در تمام دنیا هستند که پایه ی تولید هر دو از پلی اتیلن است. در تولید نایلکس از پلی اتیلن سنگین در حدود 80 درصد و پلی اتیلن سبک در حدود 20 درصد

استفاده می شود. این 20 درصد پلی اتیلن سبک موجب می شود که نایلکس تاحدودی نرم، براق و دوخت پذیر شود. در حالت کلی نایلکس کمی کدر و مات است چون تنها 20 درصد پلی اتیلن سبک در ساختار خود دارد اما نایلون بر پایه ی پلی اتیلن سبک تشکیل می شود و این فرق اصلی در تولید نایلون و نایلکس است. وجود پلی اتیلن سبک بیشتر در ترکیبات نایلون موجب شده است که از براقیت و شفافیت بیشتری نسبت به نایلکس برخوردار باشد ضمن اینکه نایلون نرم تر از نایلکس است و صدای خش خش در نایلکس بیشتر از نایلون است.

نایلکس ها چون کشسانی خوبی دارند قدرت تحمل وزن های بالاتر را نیز دارند. از نایلکس می توان در ضخامت های کم نیز تولید کرد پس تولید نایلون دارای محدودیت بیشتری در میزان ضخامت است.

کیفیت نایلکس به چه عواملی بستگی دارد؟

حتما موقع خرید نایلکس دقت کنید که کیفیت نایلکس را فراموش نکنید. مسئله دوام نایلکس و کیفیت آن دو فاکتور مهم به حساب می آید. برای توضیح کیفیت نایلکس باید بگوییم که اگر نایلکس از مواد اولیه ی پلی اتیلنی نو تولید شده باشد قطعا کیفیت خوبی خواهد داشت و اگر از نایلون و نایلکس بازیافتی درست شود کیفیت خوبی نخواهد داشت. نکته دوم دوخت مناسب نایلکس است گاهی اوقات ممکن است نایلکس دوخت مناسبی نداشته باشد و از همان محل دوخت پارگی در نایلکس ایجاد شود این بی کیفیت بودن محصول پلاستیکی را نشان می دهد.

دستگاه تولید نایلکس:

یک دستگاه تولید نایلکس می تواند نقش بسیار مهمی در بهبود کیفیت نایلکس های تولید شده داشته باشد. باید گفت که یک دستگاه خوب و با کیفیت تولید نایلکس می تواند نایلکس های سه لایه تولید کند که از بهترین کیفیت نایلکس برخوردار است. نه تنها فقط وجود یک دستگاه با کیفیت تولید مهم است بلکه دیگر دستگاه ها مثل دستگاه برش، دستگاه دوخت، پانچ، چاپ و ... همگی در تولید یک نایلکس خوب و مشتری پسند تاثیر دارند.

بازدیدها: 30

Buy now
Call Now Button